Szanowni Państwo,

Podobnie jak w poprzednim roku, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na kolejne już V Polskie Dni Naczyniowe, będące kontynuacją Śląskich Dni Naczyniowych. Konferencja odbędzie się 6 listopada 2010 roku w Warszawie w Hotelu Courtyard.

Tematem głównym tegorocznego spotkania będzie: „Choroba nowotworowa a zakrzepica, czy zakrzepica a choroba nowotworowa?”. Dotyczy on licznej grupy pacjentów z chorobą nowotworową oraz towarzyszącego jej zagrożenia zakrzepicą związanego z dysregulacją układu krzepnięcia, spowodowanego procesem nowotworowym.

Liczne doniesienia potwierdzają współistnienie choroby nowotworowej i zakrzepicy oraz fakt, że zakrzepica i jej objawy wyprzedzają o wiele lat pojawienie się pierwszych objawów choroby nowotworowej.

Prowadzenie leczenia pacjenta z nieoperacyjnym nowotworem, zakwalifikowanego do zachowawczej chemioterapii, jedno- lub wielolekowej, z wszelkimi konsekwencjami związanymi z jej objawami ubocznymi, to problematyka dotycząca terminalnego stanu zdrowia pacjenta, w którym jednym z podstawowych zadań jest zwiększenie komfortu życia zbliżającego się do nieuchronnego końca.

U tych pacjentów zabieg operacyjny jest ciągle jeszcze podstawowym elementem leczenia. U części chorych chirurg jest zmuszony wykonać zamiast zabiegu paliatywnego — resekcyjny, w założeniu swoim przywracający jedynie drożność cewy pokarmowej.

Mamy nadzieję, że wspólna dyskusja przypadków zbliży nas do konsensusu, który będzie kolejnym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa chorych.

 

Przewodniczący Komitetu Naukowego

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja